воскресенье, 4 декабря 2011 г.

Przerwa w pisaniu

Długo nie pisałam, ponieważ coś mi przeszkadzało (i nadal przeszkadza). I to nie są jakieś czynniki zewnętrzne (bo czasu mam pod dostatkiem), a tylko coś we mnie. Sam fakt, że potrafię napisać mniej więcej poprawny i dość długi tekst w języku obcym, przestał mi sprawiać taką przyjemność jaką kiedyś sprawiał. Nie wiem, mogę tylko się domyślać, co jest tego powodem. Najprawdopodobniej to, że jako odbiorca jestem na coraz wyższym poziomie i odczuwam potrzebę wypowiadania się ładnie, pięknym językiem. To, że w języku obcym muszę każdą swoją myśl upraszczać, bo nie władam nim w wystarczającej mierze, bardzo zniechęca do pisania.
A może tak właśnie wygląda u mnie faza plateau. Codziennie się czegoś dowiaduję, poszerzam słownictwo, w tym nic się nie zmieniło. Ale właśnie to, że nic się nie zmieniło, strasznie wkurza. Rośnie liczba słów i wyrazów, ale to jakaś zmiana ilościowa, wszerz, a nie w głąb, bo jakość nie zmienia się ani na jotę - język nadal jest obcy.

5 комментариев:

 1. Ostatnio jakoś wiele osób narzeka na podobne problemy. Może to jesień... Myślę, że dążenie do doskonałości ma swoje zalety i wady. Największą wadą jest chyba to, że nie da się jej osiągnąć, a to może powodować frustrację.
  Może zmotywuje Cię to, że są ludzie, którzy czekają na Twoje wpisy. Ja na przykład czekam, bo zawsze są one dla mnie niezwykle motywujące - pokazują, że wysiłek włożony w naukę języka obcego nie idzie na marne.

  ОтветитьУдалить
 2. Oj zdecydowanie ; )) Zawsze czekam na Twoje nowe wpisy ponieważ jestem pod wrażeniem tego jak świetnie mówisz a raczej piszesz (bo mowy nie słyszałem) po polsku. Powodzenia ; )

  ОтветитьУдалить
 3. Dołączam się do postów powyżej. Czasami, gdy rozmawiam z kimś o językach, polecam zajrzenie na Twojego bloga, i każdy jest zawsze pod wrażeniem. Pisz, pisz dla nas:), bo motywujesz niesamowicie.

  ОтветитьУдалить
 4. Dziękuję bardzo za komentarze! Dodają otuchy :)

  ОтветитьУдалить
 5. A ja podpiszę się pod komentarzem Aruenny, bo napisała dokładnie to co ja chciałem napisać ;)

  ОтветитьУдалить