воскресенье, 24 апреля 2011 г.

Nowy plan

Prowadzić bloga regularnie, jak zamierzałam, nie mogę. Zbyt skromny mam zapas stałości. Mogę napisać coś spontanicznie, ale zaplanować, obmyślić i wtedy napisać - to raczej nie. Tymczasem mnóstwo rzeczy się zmieniło. Straciłam pracę. Zawsze wiedziałam, że kiedyś to się stanie, ale mimo to nie byłam na to przygotowana.
Fajnie, że udało mi się szybko znaleźć ucznia, więc na razie daję korepetycję z niemieckiego.  Ale nauczanie chyba nie jest moim powołaniem, bo uczniowie wymagają dużo cierpliwości ze strony nauczyciela, a ja zbyt cierpliwa nie jestem. Więc szukam czegoś innego, problem polega na tym, że nie wiem, czego szukam. Boże, pomóż mi to znaleźć.
Dzisiaj zrobiłam tłumaczenie z polskiego. Mimo to, że tekst był dość trudny (bo temat - fizyka, matematyka i samochody: oś rzędnych, oś odciętych, rozmaite części samochodowe itp), poradziłam sobie. Klient zadowolony, ja też. Pierwsze pieniądze, jakie zarobiłam "z języków".
Postanowiłam wykorzystać wolny czas i zostać naprawdę dobrym specjalistą, czyli nauczyć się języka/ów doskonale, na poziomie native speakera. Więc póki co zostawiłam inne języki, aby móc się skupić na polskim. Na razie zamierzam przeczytać wszystko, co się czyta w szkole. Przeczytałam "Lalkę", "Ludzi bezdomnych" i "Sklepy cynamonowe", no i w ogóle czytam wszystko, co mi wpada w ręce. Właśnie są to opowiadania Mrożka. Im dalej, tym bardziej podoba mi się język. Mam nadzieję, że coś dobrego z tego będzie. Na razie wygląda na to, że mam wspaniały pretekst, żeby kilka miesięcy nic nie robić i tylko czytać sobie ciekawe książki ))

6 комментариев:

 1. Powiem tak - "Lalka" to moim zdaniem książka genialna, chyba najlepsza rzecz jaka kiedykolwiek wyszła spod pióra polskiego autora. Jakie wrażenie zrobiła na Tobie? Pytam tak z czystej ciekawości, bo rzadko zdarza się spotykać ludzi, którzy czytają polską literaturę. Tym bardziej więc ciekawy jest jej odbiór. :)

  Życzę Ci powodzenia zarówno w nauce polskiego, jak i w znalezieniu pracy. Choć myślę, że bez problemów uda Ci się osiągnąć i jedno i drugie :)
  Pozdrawiam!

  ОтветитьУдалить
 2. Dziękuję, Karol :)
  "Lalka" mi się bardzo spodobała. Chociaż czytałam ją w dość dziwny sposób, bo bibliotekarka przez pomyłkę dała mi drugi tom. Widziałam na książce cyfrę 2, ale pomyślałam, że to po prostu drugi tom ze wszystkich dzieł Prusa )) Więc zaczęłam czytać w momencie, gdy Wokulski jedzie do Paryża.)) Myślałam, że to tak ma być, że czytelnik musi się domyślać z licznych napomknień o co chodzi. Dopiero po przeczytaniu dowiedziałam się, że jest jeszcze pierwszy tom.
  W Wokulskim nie można się nie zakochać :)

  ОтветитьУдалить
 3. Hmmmm, "Lalka". Powiem szczerze, że akurat omawiam ją w szkole i muszę się przyznać, że nie przeczytałem. Chyba muszę to zmienić jeżeli tak zachwalacie ; ))

  à propos ja mieszkam w Skierniewicach, mieście gdzie właśnie Wokulski chciał popełnić samobóstwo od czego uratował go Wyscki. Ostatnio właśnie Wokulskiemu na naszym dworcu kolejowym wybudowali pomnik ; ))

  ОтветитьУдалить
 4. Piotr, dzięki za informację, to ciekawe :)

  Znalazłam w necie pomnik, a także dyskusję na ten temat. Są również negatywne komentarze, np taki: "Proszę nie uszczęśliwiać mnie na siłę pomnikiem Wokulskiego na dworcu, gdzie czasami jednak bywam....Jeśli już kogoś ta postać tak bardzo fascynuje, zawsze może pomnik postawić we własnym ogródku, przy oczku wodnym..., zamiast kilkunastu krasnali, trzech bocianów i pięciu żab..., jednakże za własne a nie podatnicze pieniądze. Oczekuję spełnienia innych a pilnych potrzeb mieszkańców, choćby w zakresie oświaty czy dróg".
  To komentarz, umieszczony pod artykułem "Czy Wokulski zasługuje na pomnik" ("czy desperat z namiętności i pożądania zasługuje na to, by być wzorcem dla młodzieży").

  Co o tym sądzisz?

  ОтветитьУдалить
 5. Hmmm, wiesz Natalie jak to jest z ludźmi. Nigdy każdemu się nie dogodzi. Ów Pan chciałby chyba aby nasze miasto (Skierniewice) słyneło chyba tylko z dobrych dróg. Bo po co nam pomniki? Po co kina? Jakiekolwiek ukulturalnienie widocznie dla tego człowieka jest rzeczą zbędną.

  No, ale jak wcześniej wspomniałem: każdemu się nie dogodzi. Zawsze znajdzie się ktoś kto musi pomarudzić.

  PS Z drugiej strony ten Pan chyba nie był dokładnie poinformowany pisząc ten komentarz bo akurat pomnik wystawiło na dworcu Liceum Ogólnokształcące w Skierniewicach im. Bolesława Prusa, a szkoła raczej drogami się nie zajmie. Chyba, ze według niego miałoby być inaczej. hehe.

  ОтветитьУдалить
 6. :) Raczej zdziwiła mnie kwestia, czy Wokulski jest bohaterem pozytywnym i zasługującym na pomnik, czy nie. Jak już mówiłam, dla mnie jest bohaterem, wzbudzającym wielką sympatię, ale oto ludzie wątpią ))

  ОтветитьУдалить