воскресенье, 28 ноября 2010 г.

Moje marzenia

Chociaż coś innego miałam zaplanowane jako następny post, ale na tyle spodobał mi się list języków Karola że nie mogę oprzeć się pokusie też taki list napisać. Bo lubię planować i marzyć. Chociaż trzymać się planów nie lubię, ale to podczas planowania nie szkodzi.
Moje marzenia póki co nie idą aż tak daleko, wystarczy mi 10 języków. Oto one:

1. Angielskiego się uczyłam w szkole i na studiach, więc nie miałam wtedy możliwości wyboru metody, skutkiem tego jest moja niechęć do angielskiego. Mogę czytać bez problemów, ale bardzo rzadko to robię, prawie go nie użyłam, nie mam z kim rozmawiać i muszę przyznać, że nie szukam takich możliwości. Ale mam nadzieję, że kiedyś zapomnię wszystkie nieprzyjemne asocjacje i będę mogła zajmować się tym językiem więcej.
2. Niemiecki. Posługuję się niemieckim od dawna i nie straciłam interesu, bo żadna szkoła mi interesu nie zapsuła. Czytam po niemiecku chyba więcej niż po rosyjsku, lubię niemiecką literaturę współczesną. Niemiecki jest tradycyjnie drugim językiem obcym, którego się uczy w Rosji, więc nie jestem wyjątkiem.
3. Polski. Zajmuję się polskim już prawie pół roku. Jest to dość niezwykle, więc mam przyjemność obserwować, jak pasażerowie metra patrząc na moją książkę próbują zgadnąć, w jakim języku są takie dziwne litery z ogonkami. Zaczęło to się dla mnie w Monachium, bo był w naszej grupie chłopak z Polski, z którym mieszkaliśmy na tym samym piętrze i przez miesiąc piliśmy herbatę we wspólnej kuchni. Tak mi się ta herbata spodobała, że po powrócie kupiłam sobie podręcznik do polskiego. Chciałabym się temu chłopakowi pochwalić, ale straciłam adres mailowy. No więc jeśli kto zna Grzegorza Małczyka, to proszę mu powiedzieć, że Natasza mówi po polsku.
4. Mój brat zawsze chciał, żeby się uczyłam hiszpańskiego. Nie wiem, czy chęć poczeszyć ukochanego brata będzie dla mnie wystarczającą motywacją, ale spróbuję. Obecnie znam dopiero litery i kilka wyrazów. Ale co do leksyki, to jest podobny do angielskiego, trochę czytałam artykuły na Wikipedii, dużo można się domyśleć. Zacznę naukę na serio podczas noworocznych wakacji.
5. Bułgarskiego będę potrzebowała, bo rodzice zamierzają tam zamieszkać.
6. Więgierski jest dla mnie ciekawy, bo wiem, że jest inny.
7. Z Turcji przywiozłam sobie powieść i na pewno chciałabym ją kiedyś przeczytać.
8. Czeski jest ciekawy, bo podobny.
9. Do włoskiego już mam podręcznik.
10. Hebrajskiego kiedyś próbowałam się uczyć. Ale to było dawno temu i to była nie moja metoda, lecz goła gramatyka, którą zapomniałam natychmiast całkowicie.

Ciekawa jestem, jak mi to pódzie. Chyba jeśli się postaram, to za rok będę mogła powiedzieć, że jestem poliglotą :)

11 комментариев:

 1. czyli czekaj czekaj - planujesz sie nauczyc 10 jezykow w rok?? znasz niemiecki, polski i angielski(choc nie wynika z Twojego opisu jak dobrze) i planujesz przez rok nauczyc sie pozostalych 7 wymienionych przez Ciebie jezykow??
  Oczywiscie kciuki juz zacisniete, czekam na relacje z poszczegolnych etapow nauki. :)

  ОтветитьУдалить
 2. nie, 10 w rok nie planuję :) Miałam na myśli, że za rok będzie już tyle języków, żeby można było się nazywać poliglotą :)
  Wszystkie za rok - to byłoby wyzwanie, ale muszę przecież spędzać osiem godzin w biurze, więc na pewno nie.
  Dzięki. Opowiem, jak się uczę i jak mi to idzie.

  ОтветитьУдалить
 3. Извини что опять пишу на русском (конечно делая ошибки - такая судьба иностранцев ;), но если твой блог говорит о языках, так думаю, что делаю правильно ;)
  Лист считаю интересным, хотя некоторые из этих языков мне никогда не нравились - например болгарский и иврит. Но это только моё личное мнение :) Ведь каждому нравится что-то другое.
  Кстати, я хотел тебе задать один вопрос. Ты ответила Ев, что через год тебя можна будет звать полиглотом. Сколько языков, по твоему, надо знать чтобы получить такое название?

  ОтветитьУдалить
 4. Карол, чтобы ответить на вопрос, кого можно назвать полиглотом, надо ответить на вопрос, что есть "много". Понятие субъективное. На мой взгляд, 5-6 языков, включая родной, - много. Мне лично кажется, что по-настоящему много - семь :) Очень красивая цифра и день рождения у меня 7 числа :)

  ОтветитьУдалить
 5. Poczekaj, poczekaj za dwa lata do tej listy dodasz kolejnych kilka języków. Powiem tylko, że jestem pod wrażeniem. Twój język jest doskonały.

  ОтветитьУдалить
 6. Natalie a ja mam takie pytanko: Ty pochodzisz z Rosji?

  Twój polski jest świetny!

  PS Witam w gronie blogowiczów ; )

  ОтветитьУдалить
 7. Dziękuję! :) Nie wiem, jak to pójdzie. Może i dodam, a może nie. Kiedyś chciałam zostać sportsmenką zawodową, ale potem życie się zmieniło - inne interesy, praca, no i zawodowstwo zostało niespełnionym marzeniem.

  Sitar, tak, jestem z Rosji, mieszkam w Moskwie.

  Dziękuję! :)

  ОтветитьУдалить
 8. Wow, od pół roku uczysz się polskiego? Jestem pod wrażeniem, bo dobrze ci z tym polskim idzie. Oby tak dalej! :)

  To ja życzę powodzenia w nauce tych języków.

  ОтветитьУдалить
 9. Aneta, dziękuję! Swoją drogą też życzę ci powodzenia :)

  ОтветитьУдалить
 10. Ja też bardzo podziwiam Twoją znajomość polskiego! I w ogóle Twoje podejście do nauki języków.
  Trzymam kciuki, żeby wszystko się udało!
  AD

  ОтветитьУдалить